duminică, iunie 14, 2026

„Războiul” Bolojan – PSD: Liderul PNL nu exclude varianta unui guvern minoritar

Citeste si...

„Războiul” Bolojan – PSD continuă. După ce unii lideri social-democrați l-au etichetat drept „lăutar” sau „kamikaze”, premierul Ilie Bolojan care și liderul PNL a declarat că nu exclude varianta unui guvern minoritar, dar că nu-și dorește această soluție, România având nevoie de stabilitate.

Premierul Ilie Bolojan a vorbit, la RFI, despre tensiunile din coaliția de guvernare și atacurile repetate venite din partea liderilor PSD.

„Războiul” Bolojan – PSD: Liderul PNL nu exclude varianta unui guvern minoritar

Întrebat cum se simte în fața etichetărilor repetate din partea colegilor de coaliție – Sorin Grindeanu, Claudiu Manda, Lia Olguța Vasilescu, Alfred Simonis și alții – care l-au numit „lăutar” și „kamikaze”, Bolojan a răspuns că are trei responsabilități majore pentru țară: ajustarea bugetară, relansarea economică și menținerea stabilității coaliției.

„Nu este foarte confortabil să te întâlnești cu oameni în ședințe care se comportă absolut rațional și după aceea pe posturile de televiziune, în declarații publice sau prin postări, îi vezi că au un comportament total diferit”, a declarat premierul.

Bolojan a subliniat că a încercat în toată această perioadă să nu potențeze conflictele și să se concentreze pe rezolvarea problemelor reale ale țării, evitând să răspundă „cu aceeași monedă” la atacuri.

„Gândiți-vă, când cineva se uită la ceea ce se declară în spațiu public, dacă n-ar participa la ședințele de coaliție, ar crede că ne-am scos ochi acolo”, a spus șeful Executivului, referindu-se la distorsionarea realității din ședințele de coaliție.

Întrebat direct dacă ar fi mai bine fără PSD în coaliție, Bolojan a răspuns că aritmetica parlamentară de astăzi impune această formulă pentru a avea o majoritate stabilă.

La remarca jurnalistului, potrivit căruia „există și varianta unui guvern minoritar. Nu ar fi prima oară când se întâmplă asta în România”, premierul a declarat: „Nu exclud că în perioada următoare nu se pot întâmpla astfel de lucruri, dar cred că pentru țara noastră este de dorit să avem o stabilitate politică”.

„Dacă apar crize politice, guvernarea se poate face cu guvern minoritar. Nu încurajez această soluție.

Cu siguranță, dacă am fi respectat protocolul coaliției și programul de guvernare, multe măsuri care nu au fost adoptate ar fi fost deja adoptate”, a explicat premierul Bolojan, la RFI.

Ultimele Articole

Roboții umanoizi ar putea ajunge pe câmpul de luptă. Giganții din tehnologie investesc în soldații viitorului

Într-un spațiu industrial din San Francisco, unde își desfășoară activitatea numeroase companii de tehnologie, viitorul războiului pare să prindă...
spot_img
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.