luni, iunie 8, 2026

Primăria Municipiului Constanța stropește cu apă străzile din oraș pentru a reduce disconfortul termic

Citeste si...

 Primăria Municipiului Constanța a demarat măsuri pentru a diminua disconfortul termic cauzat de temperaturile ridicate. Astfel, pe bulevardele și străzile principale ale orașului a început dispersarea apei pe carosabil. Această procedură are rolul de a reduce disconfortul termic generat de asfalt și de a diminua cantitatea de praf din aer.

Străzile sunt stropite cu apă folosind autospecialele operatorului de salubritate, iar aceste intervenții sunt planificate în funcție de perioadele cu caniculă sau temperaturi ridicate.

Acțiunea face parte dintr-un plan de măsuri implementat de municipalitate pentru a proteja locuitorii orașului în timpul valurilor de căldură.

Ultimele Articole

Iranul a lansat șapte rachete spre două țări din Golf. Anunțul armatei americane

Iranul a lansat șapte rachete către Kuweit și Bahrain, a anunțat sâmbătă armata americană, adăugând că șase au fost...
spot_img
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.