miercuri, iunie 10, 2026

Lotul 3 al Autostrăzii A0 se deschide luni, 30 iunie. Se va ajunge direct de la Constanța la Curtea de Argeș

Citeste si...

De luni, 30 iunie, șoferii vor putea circula de la Constanța la Curtea de Argeș pe autostradă (A2-A0-A1), începând cu ora 17:00, a anunțat pe pagina sa Facebook, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol.

„Lotul 3 A0 Sud (18 km), pregătit pentru deschidere! Mâine (30 iunie 2025), de la ora 17:00, se va putea circula de la Constanța la Curtea de Argeș pe autostradă (A2-A0-A1)”, a scris acesta.

<iframe src=”https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=318&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FCristianOvCPistol%2Fvideos%2F1021251110181614%2F&show_text=true&width=560&t=0″ width=”560″ height=”433″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowfullscreen=”true” allow=”autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share” allowFullScreen=”true”></iframe>

Luni, ministrul Transporturilor și Infrastructurii, Ciprian Șerban, va verifica lucrările pe șantierul lotului 3 al A0 Sud (Bragadiru – Joița), în vederea deschiderii circulației.

Lotul 3 Sud are o lungime de 17,965 de kilometri și este realizat de asocierea AKTOR S.A. – Euro Construct Trading 98 SRL, pentru un contract în valoare de 853,42 de milioane de lei fără TVA. Cu toate acestea, deschiderea tronsonului nu vine fără controverse.

În urmă cu două săptămâni, reprezentanții Ministerului Transporturilor susțineau că lucrările pe Autostrada de Centură A0 Sud a Capitalei Lotul 3  sunt aproape de final. Asta după ce întârzierea totală acumulată de proiectul Lotului 3 A0 Sud este de peste doi ani și jumătate.

Constructorul grec Aktor a ratat termenul anterior, care prevedea că bucata care leagă A0 de A1 va fi dată în folosință pe 15 iunie. Pentru întârzieri, constructorul grec a primit certificat negativ și penalități financiare în valoare de 5 milioane de lei.

Ultimele Articole

Avioanele NATO au doborât o dronă rusească deasupra Letoniei. De ce în România nu au fost interceptate

E alertă maximă în flancul estic NATO, după ce avioanele de război Aliate au interceptat și doborât o dronă...
spot_img
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.