Un tren spre Constanța a întâmpinat probleme tehnice luni dimineață, cauzând întârzieri semnificative pentru pasageri. Este vorba despre locomotiva unei garnituri CFR Călători care s-a defectat între stațiile Brădet și Vlădeni Ardeal, pe ruta Sibiu-Brașov, potrivit publicației Club feroviar.
Incidentul a avut loc la trenul Regio 2100, în timpul călătoriei programate să dureze 3 ore și 34 de minute.
Întârzieri în lanț, pentru trenul CFR din Brașov
Trenul Regio 2100 al CFR Călători a plecat la ora programată, 3:42, din Sibiu, și trebuia să ajungă la Brașov, după ce ar fi străbătut o distanță de 149 km, după trei ore și 34 de minute, adică la ora 7:16.
Din cauza defecțiunii la compresor, a fost necesară intervenția unei locomotive de ajutor, ceea ce a dus la o întârziere de aproximativ 120 de minute.
Trenul, care transporta 100 de călători, a ajuns la Brașov cu o întârziere semnificativă. Acolo, și-a schimbat numărul în IR 1930 și a plecat spre București cu 115 minute mai târziu decât era programat.
Trenul din Brașov a întârziat și spre Constanța
Garnitura din Brașov a ajuns în Gara de Nord din București cu 121 de minute întârziere.
Întârzierea a afectat și continuarea călătoriei spre Constanța. Trenul ar fi trebuit să ajungă la destinația finală la ora 12:57, conform programului inițial.
Cu toate acestea, dată fiind întârzierea acumulată, acest orar nu a mai putut fi respectat.


