luni, iunie 8, 2026

Avize „din pix”, proceduri ignorate şi decizii dictate de profit, la clinica din Constanța unde o femeie a murit după naștere, anunță ministrul sănătății

Citeste si...

Ministrul sănătăţii, Alexandru Rogobete, anunţă că a analizat Raportul Corpului de Control şi al Inspecţiei Sanitare de Stat privind tragedia din Constanţa, unde o femeie a suferit complicaţii la scurt timp după ce a născut într-un spital privat și a fost transferată la Spitalul Judeţean, unde a murit.

„Împreună cu echipa mea, am finalizat analiza Raportului Corpului de Control şi al Inspecţiei Sanitare de Stat privind tragedia din Constanţa. O tânără mămică a murit într-un loc în care viaţa şi încrederea ar fi trebuit să fie sfinte. În schimb, am găsit avize emise «din pix», proceduri ignorate şi decizii dictate de profit, nu de responsabilitate. Este revoltător şi inadmisibil!”, a scris ministrul sănătăţii, Alexandru Rogobete, miercuri, pe pagina de Facebook.

Detalii despre tragedia din Constanța

Ministrul a subliniat că va lua măsuri ferme: „Indolenţa, nepăsarea şi falsa putere a unora au costat o viaţă. Nu voi accepta privilegii peste lege, nu voi accepta minciuna şi complicitatea în sistem. Dacă până acum avizele s-au emis fără verificări, dacă alţii au ales să închidă ochii, eu nu voi face la fel”.

Femeia de 29 de ani a născut la o clinică privată din Constanța. După naștere, starea ei s-a agravat și a fost transferată la Spitalul Clinic Județean de Urgență.

Din păcate, medicii nu au reușit să o salveze. Poliția a deschis un dosar penal în acest caz.

Clinica privată din Constanța, amendată cu 30.000 de lei

În urma controlului făcut de Inspecția Sanitară, la solicitarea ministrului sănătății, clinica privată a fost amendată cu 30.000 de lei.

Motivul sancțiunii a fost lipsa dovezilor privind buletinele de analiză a probelor de autocontrol, conform planului de prevenire a infecțiilor nosocomiale.

Clinica privată din Constanța are autorizație de la DSP și o structură funcțională aprobată de Ministerul Sănătății pentru 60 de paturi, inclusiv 3 de ATI. De asemenea, deține autorizație pentru o Unitate de Transfuzie Sanguină.

„Vreau să fie limpede: indiferent cine sunt proprietarii clinicii, indiferent cine a semnat sau a girat aceste avize – vor pleca acasă toţi cei care au contribuit la această tragedie”, a subliniat Rogobete.

În ceea ce privește activitatea medicală și conduita terapeutică în cazul femeii moarte, Colegiul Medicilor urmează să se pronunțe.

Ultimele Articole

Iranul a lansat șapte rachete spre două țări din Golf. Anunțul armatei americane

Iranul a lansat șapte rachete către Kuweit și Bahrain, a anunțat sâmbătă armata americană, adăugând că șase au fost...
spot_img
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.